Dış Mekan Mobilyası Alırken Hangi Malzemeler Tercih Edilmelidir?

Bahçe mobilyalarının uzun yıllar kullanılabilir olması için, seçilen ürünlerin dayanıklı ve kaliteli malzemeden üretilmiş olması gerekir. Ahşap, alüminyum, sentetik ya da doğal rattan gibi farklı malzemelerle üretilen birçok ürünün farklı işlevleri ve kendine has tercih edilme sebepleri bulunmaktadır.

Ahşap: Ahşabın yarattığı atmosfer, şıklığı ve sıcaklığı, bahçe mobilyalarının vazgeçilmez malzemelerinden bir tanesi olmasını sağlamıştır. Ahşap bahçe mobilyası alırken ilk dikkat edilmesi gereken ağacın cinsidir. Dış mekan koşullarına dayanıklı iroko ağacı ve onun muadili olan teak ağacı dış mekan mobilyası için ideal seçimdir. Bu malzemeler uygun fırınlama yöntemleriyle kurutulduğu ve doğru makinelerle işlendiği taktirde çok uzun yıllar yıpranmadan kullanılabilir.

Alüminyum: Alüminyum bahçe mobilyaları her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı olması ve okside olmadığı için bakıma ihtiyaç duymaksızın uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilmesi bakımından tercih edilmektedir. Alüminyum mobilyalar daha hafiftir ve bahçenize modern bir görünüm katar.

Doğal Rattan: Doğal ve sıcak bir görünüm oluşturması için tercih edilen doğal rattanın aşırı su ve yağmurdan korunması gerektiği unutulmamalı ve malzeme tercihi buna göre yapılmalıdır. Rattan mobilya alırken kullanılan malzemenin iyi kaliteli ve lekesiz olmasına dikkat edilmelidir. Hasırlar kırılgan, seyrek ve esnek olmamalıdır.

Sentetik Rattan: Plastikten üretilen sentetik rattan bakım gerektirmeyen, dayanıklı, su ve sabunla temizlenebilen bir malzeme olması bakımından tercih edilmektedir.

WoodGarden
tr_TRTurkish